לקראת שנת 2020: 20 דברים שהתחדשו בחיינו במהלך העשור האחרון

מאת מישל צ'יקו

אומרים שהזמן טס כשנהנים, בסקירה לאחור את התופעות השונות שנכנסו לחיינו במהלך העשור האחרון- נראה שהקלישאה המוכרת מוכיחה את עצמה ולא רק שמצד אחד מצליחה להשאיר אותנו קצת בשוק (אבל ממש קצת) לנוכח העובדה שהעשור השני למאה ה-21 כבר בא לסיומו, מצד שני נראה שהעשור האחרון הניב כל כך הרבה טרנדים שונים שכעת, במבט נוסף, קשה להאמין שכל אלו לא היו חלק מחיי היום-יום שלנו מאז ומעולם.

בסימן חגיגות השנה החדשה, אנחנו באגודת הסטודנטים והסטודנטיות של אוניברסיטת תל אביב, החלטנו להיפרד מהעשור העמוס ולברך את שנת 2020 בסקירה קצרה של האירועים שבלעדיהם, העשור האחרון כנראה לא היה נראה אותו הדבר:

 

1) סטטיק ובן-אל (2015). קשה להאמין שיקירי מוזיקת הפופ הישראלית נכנסו לחיינו רק באמצע העשור האחרון. סטטיק ובן-אל תבורי הצליחו במהלך השנים להוציא פעם אחר פעם להיטי פופ קליטים שהתנגנו בתחנות הרדיו השונות (ובמוחינו) ללא הפסקה.

2) קורקינט שיתופי (2018). הקורקינטים השיתופיים למיניהם המקשטים את רחובות תל אביב הגיעו אלינו רק בשנתיים האחרונות וכבר הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף של העיר.

3) משחקי הכס (2013). סדרת הפנטזיה המפתיעה שנכנסה לחיינו באותה העוצמה שבה גם יצאה- הותירה את כולנו שבורות לב ומאוכזבות עם עונת סיום מדוברת במיוחד.

4) אייפד (2010). למרות ש-2010 הייתה בסך הכל 10 שנים אחורה נראה שהג'דג'ט הטנולוגי שכבש את העולם באותה השנה, ה-iPad, נמצא איתנו הרבה יותר זמן.

5) סטורי (2016). אפליקציית האינסטגרם גם היא מלווה אותנו כבר 10 שנים מאז שהושקה לראשונה באוקטובר 2010, אולם הפיצ'ר שללא כל ספק כבש את לבבותינו והפך אותה לאפליקציית חובה- הוא הסטורי.

6) הנוקמים (2012). העשור האחרון ללא כל צל של ספק, שייך ליצירות הקומיקס. בזמן שבו אנו שוקעים באינספור סרטים, סדרות ומשחקים המושפעים מהיצירות והגיבורים האהובים, נראה ש"הנוקמים" אשר פתח את סדרת הסרטים שבאה אל סיומה גם כן בשנה האחרונה- מהווה חלק בלתי נפרד מהעשור האחרון.

7) WhatsApp (2010). בהקשר של הווטסאפ כל מילה מיותר- איך תקשרנו בכלל לפני 2010?

8) טינדר (2012). מידת האהדה והפופולאריות של אפליקציית ההיכרויות "טינדר" נתונה למחלוקת , אולם הדבר העיקרי שאינו נתון למחלוקת היא העובדה שהאפליקציה ללא ספק שינתה את פני עולם הדייטינג בעשור האחרון.

9) סברי מרנן (2011). נכון שנורא כיף לצחוק על סברי מרנן ופחות מסברי מרנן- אבל צחוק בצד, כמה סדרות ישראליות אתן מכירות שרצות כבר 9 שנים ברצף?

10)  #metoo(2017). לצד מושגים שהפכו לשגורים בפה כולנו בעשור האחרון כמו פייק ניוז, בינג', ואפילו Netflix 'n' Chill, גם המושג #metoo המסמל את התנועה החברתית היוצאת נגד הטרדות ותקיפות מיניות הפך למושג בולט ומשמעותי מאוד בתקופה האחרונה.

11) זכייה באירוויזיון (2018). הזכייה הבלתי נשכחת של נטע ברזילי עם השיר Toy כ-20 שנים מאז זכתה בפעם האחרונה ותחושת האופוריה והגאווה שהוציאו המוני חוגגות וחוגגים לרחובות העיר.

12) בראשית ממריאה (2019). רגע היסטורי שלווה בהמון ציפייה לקראת הגשושית (כן זו המילה) הישראלית הראשונה שיועדה לנחות על הירח.

13) בראשית מתרסקת (2019). כ-48 ימים אחרי השיגור המרגש וההיסטורי, הגשושית ביצעה נחיתה לא כל כך מוצלחת בלשון המעטה- וכולנו יודעים איך זה נגמר.

14) הרכבת הקלה (2011). בשנת 2011 בא לקיצו סיוט שנמשך שנים רבות עבור הירושלמים והירושלמיות שבינינו עם השקת המסלול החדש של הרכבת הקלה. לשמחתנו, גם אנחנו לא נותרנו מקופחים כאן באיזור המרכז, עם פרוייקט הרכבת הקלה שהתחיל בתל אביב בשנים האחרונות.

15) סלפי (2013). הסלפי אולי לא הומצא בעשר שנים אחרות אבל בשנת 2013 מילון אוקספורד כלל אותה באופן רשמי במהדורה המילונית שלו לראשונה (ואף הכריז עליה כמילת השנה).

16) העם, דורש צדק חברתי! (2011). איך אפשר לשכוח את אחת המחאות הגדולות ביותר שנראו בישראל- מחאת האוהלים שאירעה בתחילת העשור הקודם והסיסמא הזכורה שהפכה למזוהה איתה.

17) אסי עזר ורותם סלע (2013). השניים האלה פשוט בכל מקום!

18) גל גדות בהוליווד (2017). במסגרת תפקידה של גל גדות בגילום דמותה של וונדר-וומן בסרטי DC הפכה גל גדות לסמל הצלחה ישראלית בינלאומית בשנים האחרונות ולמקור גאווה אמיתי.

19) הפאוצ' חזר לאופנה (2017). יכול להיות שזה לא קרה בדיוק בשנת 2017, אבל בוקר אחד במהלך השנים האחרונות כולנו פשוט חזרנו להסתובב עם הדבר הזה.

20) העתיד כבר כאן. סרטי קאלט כמו "בלייד ראנר" (1982) ו"בחזרה לעתיד" (1985) אשר, בתקופה בה יצאו בחרו להציג תמונה לחיים בעתיד הרחוק, הביאו את העשור השני למאה ה-21 כעשור המייצג את החיים העתידניים עם מווסתי מזג אוויר, אינטליגנציה מלאכותית מתקדמת ועוד. למרות שעם איך שדברים נראים- יש לנו עוד כמה שנים טובות לבלות בפקקי תל אביב עד גאולת המכוניות המעופפות, עשר השנים האחרונות היו רוויות בפיתוחים ושינויים בתחומים שונים שרק מותירים אותנו בציפייה לקראת העשור החדש!