טיפים לקראת המבחנים

התארגנות לפני הבחינה:

נוכחות בשיעור/תרגול אחרון- בשיעורים ובתרגולים האחרונים נאמרים משפטים שעשויים לעזור לבחינה עצמה. הימצאות בשיעור האחרון תשרה תחושת רוגע ותבטיח שעשיתם את המיטב לקראת הלמידה למבחן.

ארגון החומר והשלמת פערים- כל המטלות שהבטחתם לעצמכם שתטפלו בהן לפני שמסתיים הסמסטר, דברים שהבטחתם שתעשו רגע לפני שיחסר לכם חומר לבחינה, זה הזמן- אח"כ יהיה מאוחר מידי!

הכנת לו"ז חודשי- תכנון חודשי של מטלות וחלוקה יומית בהתאם ללוח המבחנים. חשוב לסמן בצבע בולט תאריכים ושעות של מבחנים ותאריכי הגשת עבודות בכדי לדעת לתכנן את הלו"ז סביבם. גם כתיבת רשימות "TO DO LIST" והרצון לסמן V על  מטלות נותן דרייב לסיים מטלות.

כפילות תאריכים- כדאי שתבדקו את תאריכי מבחנים בכדי למנוע התנגשויות- אם ישנה כפילות שימו לב שאתם זכאים למועד נוסף (כפילות אומר מבחן בכל אחד מהחוגים בקורסי חובה בהבדל של פחות מ-24 שעות). אתם חייבים לגשת לאחד מהמבחנים כדי להיות זכאים!

 

הכנה לבחינה: 

בירור מידע לגבי הבחינה- איפה מתקיימת? מתי? כמה זמן היא? אמריקאית/פתוחה? כוללת מאמרים? בקיאות או הבנת החומר? וכו'.. כל מה שירגיע אתכם. בירור תשובות לכל השאלות על הבחינה עדיף לבצע לפני ולא להיות מופתעים ברגע האחרון.

 

לימוד לבחינה:

חתירה להבנה- הכי חשוב שתבינו מה שקראתם ולא רק קראתם לשם "הקריאה".

חלוקת החומר לפרקים- לא סתם יש סילבוס, תיעזרו בו. הוא יסדר לכם את החומר לפרקים ברורים, יקשר בין מה שקורה, ויעזור לכם להבין מה נכלל תחת אותו פרק ומה פחות.

הבנת קשרים בין הנושאים- למידה של הנושאים באופן כרונולוגי ובהתאם לסדר השיעורים יסייע להבין את התוכן והקשרים בין הנושאים השונים.

פתרון מבחנים משנים קודמות-  הקורסים עוברים שנים באותה מתכונת, ולכן  זה כלי שמאוד עוזר ללמוד את החומר ובמקרים רבים גם נותן לכם פתרון לשאלה שאולי תהיה במבחן. מומלץ להיעזר בבנק הבחינות של האגודה.

לימוד עצמי ובקבוצות- אתם מכירים את עצמכם- תעשו מה שהכי יעיל עבורכם. בגלל שזהו הסמסטר הראשון, ממליצה לנסות ללמוד בקבוצות, לדבר על הדברים שיותר קשים להבין. אם זה יעיל זה יתרום, ואם פחות אז תדעו שלא לבזבז על זה עוד זמן בפעמים הבאות.

לראות קטעים שהוקרנו- אם ישנה האפשרות, תראו מה שהקרינו בשיעור, כי כנראה לא סתם הקרינו. זה באמת תורם להבנה ולא פעם יש שאלות על הקטעים.

סדר עדיפות- הכי חשוב זה לדעת מה חשוב יותר ופחות ולפי זה להקדיש זמן מותאם לכל דבר. זמן בתקופת בחינות פשוט רץ וצריך לדעת לנהל אותו נכון.

 

עיבוד מנטלי אקטיבי של חומר הלימוד:

קריאה פעילה (מרקור, נקודות, הערות)- לקרוא סיכום ארוך שוב ושוב יכול להיות משעמם ומרדים, כלומר שום דבר לא ייכנס וההשקעה תהייה חצי לשווא. כדאי לסמן תוך כדי קריאה מילים, שמות, שנים או כל דבר שנראה לכם חשוב.

מיפוי ויזואלי- תסדרו את החומר שיהיה לכם הכי נוח בעין. תיקייה למאמרים, תיקייה לסיכומים, תיקייה לסיכומים מהדרופבוקס, תיקייה למבחנים קודמים וכו'. תוודאו שיש לכם הכל: מרקרים, עטים, דפדפות כדי ליצור סיכומים ומושגים שאתם חושבים לנכון.

תרשימי זרימה- אם עוזר לכם, למה לא? יכול להיות שזה יסדר לכם בעין מה קרה קודם, או מה קרה במקביל. מי המציא תאוריה זו או אחרת.

טבלאות השוואה- בדומה לתרשימי זרימה. תמצאו את הכלי שיסייע לכם.

כרטיסיות- חידונים, שינון באמצעות רמזים, סידור ויזואלי. כלי נוסף לשיפור הזיכרון של החומר.

הכנת דף מארגן- אפשר להכניס אליו קיצורים של מושגים, שנים, אנשים חשובים שיהיה לכם "בשלוף".

המצאת שאלות- ראיתם משהו שאפשר לשאול, משהו שבטוח לא יוותרו עליו כי חזרו עליו מספר פעמים או העמיקו בו, או כל דבר אחר שנראה לכם רלוונטי- תרשמו בדף.

אסוציאציות אישיות- מישהו סיפר לכם בדיחה באמצע השיעור כשדיברו על משהו חשוב, הסרטון בתרגיל היה הזוי והסביר מושג- תנסו להיעזר בזה. אפילו קישור למילים או צבעים.

 

שיטות לשיפור הזיכרון:

חזרה על החומר (בקול לעצמי או לאחר)- אולי זה מצחיק, אבל זה מאוד עוזר.

הבנה ולא שינון- אם מסמנים את המשפטים החשובים בחומר למבחן, מבינים שיש משהו עיקרי ויש משהו שמרחיב. תנסו להגיע למקסימום הבנה וכמה שפחות לקרוא כי זה לוקח המון זמן.

קשירה לידע קודם- אפשר לקשר את מה שלמדתם לידע שלכם לפני הלימודים. לא סתם הגעתם ללימודים שלכם, כנראה שאתם אוהבים את זה ויודעים קצת יותר מאחרים.

 

ערב לפני הבחינה:

פתירת מבחנים- אמצעי יעיל כי באמצעותו ניתן לעבור על כל החומר לבחינה, וגם יש סיכוי סביר שתפגשו את אותה שאלה בדיוק או שאלה באותו נושא. זה מחדד את ההבנה, ותורם לכם לענות מהר בזמן הבחינה.

הכנת הציוד- עטים, עפרונות (לרוב לא ניתן להשתמש בעפרון בכתיבת תשובות), מרקרים, בקבוק מים, טישו, טיפקס/מחק, משהו מתוק בצד. מומלץ להביא אטמי אוזניים- ברגע שתגיע מתרגלת עם עקבים זה יהיה המציל הרשמי שלכם!

חשוב! יש להביא תעודת סטודנט על מנת להיבחן. באם יש לכם תעודת סטודנט משולבת כרטיס אשראי TAU, הצטיידו בתעודה מזהה נוספת (כגון רישיון) אותה תגישו לבוחן בהגיעכם לכיתה. 

הכנה מנטלית- לבוא רגועים. זה לא המבחן הסופי של התואר, לומדים להשתפר ממבחן למבחן, עשיתם את המקסימום למרות שבטח בלב תמיד תרגישו שיכלתם יותר, לדעת שיש הזדמנות נוספת. הכל בסדר!!

לישון!!!- אל תהיו חכמים בלילה, במיוחד לא במבחנים הראשונים שלכם. בטח שמעתם כמה מחקרים הוכיחו כבר שלישון טוב לפני, לאכול משהו קל ולשתות מים אלו הדברים שיוציאו מכם את המקסימום ריכוז ותוצאות טובות. לישון עדיף פי כמה על עוד עמודים בסיכום. חוץ מזה, זו העצה הכי מהנה מכולן..

 

הכנות ביום הבחינה:

לא ללמוד חומר חדש- חבל ממש להטריד את עצמכם אם אתם זוכרים נכון או לא רגע לפני שאתם מוכיחים שלמדתם. למדתם, תאמינו בעצמכם עכשיו.

הבאת הציוד- זוכרים שהכנתם ערב קודם? לא לשכוח להביא!

הגעה 15-20 דקות לפני המבחן (איחור מגביר חרדה!)- כן זה מאוד מאוד חשוב. אם תהיו רגע לפני המבחן אז הראש שלכם עוד יהיה טרוד במה יהיה ואיפה תשבו, אם תגיעו זמן מראש לפני גם האוטובוס/הפקקים/מה שזה לא יכול לגרום לאחר לשעת המבחן, וגם אתם תהיו נינוחים יותר. אל תנסו לבוא דקה לפני, זה לא כייף.

מציאת הכיתה ותפיסת מקום- דבר ראשון כשמגיעים למבחן, תניחו את התיק ו"תסמנו טריטוריה". תלכו למקום המועדף עליכם, לכיסא אפילו שישבתם בו כשלמדתם בשיעור. זה יגרום לכם להרגיש בנוח ורק לפני המבחן פשוט תכנסו לכיתה ותפציצו בידע.

הימנעות משיחות עם "מבוהלים"- כן.. מאוד לא מומלץ. אם אתם כאלה, תנסו לחשוב חיובי, ואם אתם לא, תנסו להימנע כי טוב למצב רוח זה לא יעשה, אלא רק יגביר את הלחץ הסמוי/הגלוי.

הימנעות מתרופות שלא לוקחים בד"כ- אם לא כל הזמן, למה להתחיל רגע לפני? תנסו לבוא כמו שאתם. רק ככה כל הידע שלכם יבוא לידי ביטוי בצורה הכי טובה.

 

חשיפה ראשונה למבחן- מזל טוב! 

כתיבת הערות עם קבלת המבחן- כל מה שעולה לכם לראש, מבורך. אם לא תרשמו, כל הידע שלכם יתערבב ואח"כ תשכחו מה שרציתם. הכי טוב שהכל יהיה מול העיניים. תחסכו מהראש מאמץ נוסף ותכתבו הכל וכמה שיותר! זה מאוד שימושי.

רפרוף על טופס הבחינה- אוקיי- שאלה ראשונה סבבה, שלישית לא משהו, עשירית קלה, וכך הלאה. תבינו איפה אתם עומדים, תראו מה ייקח לכם יותר זמן לענות או לא.

קביעת חלוקת זמן- לפי הרפרוף תדעו כמה זמן אתם מקציבים לכל שאלה. שאלה אמריקאית יכולה לקבל פחות זמן לעומת שאלה פתוחה או שאלה עם טענה יכולה לקחת זמן ושאלה של להסביר מושגים פחות. שימו לב שאתם מחלקים גם את הזמן בהתאם לנקודות של כל שאלה. יש סיבה לניקוד!

קריאת השאלות וסימון הנחיות- קראו טוב. קראו שוב. תראו מה המילה שיכולה להטות את השאלה לשני פתרונות שונים. נסו לסמן במרקר מה חשוב. זה יחסוך מהמוח שלכם שעובד בשיא הכוח לפרש את ההנחיות.

תכנון סדר מענה השאלות- תראו מה אתם יודעים ובטוחים בתשובה, מה כדאי לענות קודם כי קצר, מה הכי דורש השקעה ואולי צריך זמן. הכי חשוב זה לא לפתור את השאלון מא' עד ת' כפי שהוא בנוי. תבחרו באיזה סדר ואת כמות ההשקעה לכל שאלה.

הדגשת מילים בשאלה ומענה מדויק ומלא (לא להאריך במילים!)- תחסכו מראש עבודה כפולה, תענו בדיוק על מה שמבקשים, בפירוט אבל בלי לגלוש לנושאים לא קשורים. לכו עם קו המחשבה שלכם ותוכיחו שלמדתם.

לסמן בטופס מה רוצים לשאול את המרצה ולעבור הלאה- סמנו כוכבית ליד מה שלא ברור. שימו לב שקראתם שוב ושוב את השאלה, אבל שלא התעכבתם עליה יותר מידי לפני ששאלתם את המתרגל. לפעמים ההמתנה למרצה על שאלה שאפשר להבין מיד מבזבזת זמן.

 

מענה על הבחינה:

מענה על השאלות הקלות ואח"כ הקשות (סימון -> למה שנראה כתשובה נכונה אם לא בטוחים)- מבטיח לכם את הנקודות על מה שאתם יודעים בוודאות.

היצמדות לשאלות- לא לגלוש מעבר, לא לחפש תשובה שיכולה להיות נכונה אבל היא לא מדויקת. תהיו מרוכזים וחדים, ואם אתם לא בטוחים באותו רגע סמנו בצד.

מודעות לזמן (להביא שעון!)- לא תמיד יש שעון ברור בכל חדר בו תפתרו בחינה, וזה כלי שיעזור לכם לנהל את הזמן בבחינה.

לשים לב לאופציות מענה שונות- מנסים באקדמיה להתחכם, אבל תהיו חכמים מהם. תנסו לראות איפה השאלה טריקית, אבל אל תהיו חשדניים מידי. תענו תמיד עם התשובה הכי נכונה. אם יש "כל התשובות נכונות", שימו לב שבאמת כולן יכולות להתאים, ולא רק א' וחצי ב'.

התמקדות בעצמי ולא באחרים- בסוף היום, אתם הולכים עם הציון של המבחן הביתה. זה ממש לא משנה אם תסיימו אותו 2 דק' לפני הסוף או שהלך לכם טוב וסיימתם הרבה לפני כולם. תמיד תבדקו את עצמכם, תנסו להעלות את הסיכומים שלכם בראש, תשקלו שוב תשובה שלא הייתם בטוחים עליה. כולם בסוף עושים את המקסימום, אז גם אם זה נראה עליהם או לא, תעשו גם אתם.

בקשת עזרה מהמרצה/מתרגל- זכותכם לבקש עזרה, שיבהירו לכם את השאלה, או כל דבר שתרצו. לכן המרצים והמתרגלים מסתובבים בזמן הבחינה. זו זכות אקדמית שלכם.

 

שאלות פתוחות:

קריאה קפדנית של השאלה- חשוב ויעיל!

ארגון התשובה: ראשי פרקים, מושגים (לסמן במרקר שיהיה ברור לבודק שאתם בקיאים)- סמנו לכם בצד מה אתם רוצים שיהיה בתוך התשובה. תחסכו עבודה למוח שוב. כל מה שנותר יהיה אח"כ זה לנסח.

שאלה מורכבת לחלק לחלקים- לא לפחד לכתוב בשאלה: 1. 2. אם תראו לבודק שהבנתם את כל החלקים של השאלה ויש לכם מענה על הכל, זה ייתן לכם מקסימום נקודות. לא פעם שואלים שאלה עם מספר נושאים במשפט ארוך ומסורבל.

הקפדה על כתיבה בהירה ומאורגנת- יש לבודק הרבה מאוד מבחנים לעבור עליהם, תעשו לו חיים קלים והוא ילך לקראתכם.

סימון משפטי מפתח- כמו שלכם יהיה קל לקרוא שאלה שבה מודגש מה שחשוב, לבודק יהיה  קל לראות מושגים שהוא מחפש אם תסמנו לו אותם. בטוח שזה מועיל בציון.

מענה ישיר בתחילת התשובה- אתם יודעים את התשובה, למה שבודק לא יראה את זה על ההתחלה? זה ייתן לכם נקודות בטוחות.

 

שאלות סגורות:

קריאת השאלה וניבוי התשובה בטרם הסתכלות על התשובות- אם יודעים, למה לא? גם ההרגשה אח"כ ממש טובה.

שימו לב למילות מפתח- למשל למילות שלילה, או סמנו את "כל" התשובות הנכונות. זה יכול להפוך את התשובה מא' לב'.

לדבוק בבחירה הראשונה אלא אם בטוחים בשינוי- טיפ יעיל שמקצר זמנים והתלבטויות. לא יודעים, אינסטינקט ראשוני היה ג', תדבקו בו. אם אח"כ עולה זיכרון על תשובה ד' הנותן ביטחון, תבחרו רק אז בו.

סימון רק תשובה אחת או כמה לפי הוראות- סמנו כמה תשובות ביקשו. לפעמים מבחן עם כמה תשובות נכונות יכול לשגע, שימו לב שאתם לוקחים את הדברים בקלילות כי זה משפיע על המצב רוח והחדות שלכם בבחינה.

למלא נכון את טופס הבחינה- כן כן. זה לפעמים נשמע מטומטם, אבל הרבה פעמים שואלים את "הדודות" (משגיחות המבחנים) איך למלא את הטופס. קראו את ההוראות, סמנו באיקס את הריבוע הנכון, ושימו לב כי התשובה שנספרת היא רק הריבוע שסימנתם כי זה קורא אוטומטי ולא מישהו שמסתכל איזה אות כתבתם.

הימנעות מהמחשבה "קל מידי"- תהיו "חשדניסטים". נכון, למדתם הרבה, אבל יכול להיות שעושים משהו קצת יותר מסובך לגבי דבר שברור מאליו.

שאלה שמתלבטים לגביה לסמן תשובה אפשרית ולחזור אליה אח"כ- סמנו תשובה אפשרית בצד, ותחזרו אליה אח"כ. לא להיבהל אם כל הדף או מרביתו סימנתם לחזור אח"כ. כי אחרי שקוראים את הכל כבר רואים מה אתם יותר בטוחים, אולי שאלה 39 הזכירה משהו לגבי שאלה 22 והלאה.

 

התמודדות עם בלאק אאוט:

יציאה למספר רגעים- הכל בסדר. זה לא מבזבז זמן אלא רק ישפר את הריכוז להמשך. עדיף לבזבז דקה או אפילו חמש כדי שבשעה הבאה תהיו מרוכזים ולא סתם בשוק.

שתיית מים ואכילת משהו מתוק- תמיד יעיל וטעים.

 

לאחר הבחינה:

מנוחה והתרעננות- זה מאוד חשוב. צאו ותעשו ספורט, תלכו לאכול במסעדה או שסתם תעשו סיבוב בים. זה מאוד משפיע על הלחץ הנפשי שבטוח היה.

ארגון החומר לבחינה הבאה- אם אתם שפיצים וסופרמנים, לכו על זה. תחזרו לטיפים מההתחלה ותייעלו זמנים. אין צורך בלאמץ את המוח בשלב הזה, וזה יכול להיות ניצול נכון של הזמן.

מעבר על הבחינה ולמידה לשם שיפור להבא (מועד ב'!)- אי אפשר להימנע מהשוואות, כולנו רוצים לדעת שאנחנו גאונים או לפחות מתקרבים לזה. תנסו לראות איך אפשר להשתפר לפעם הבאה כדי שרק תצליחו יותר.

הסקת מסקנות להמשך- ראיתם שטוב לכם עם תרשימי זרימה ולא בלמידה עם קבוצות, תמשיכו ככה. לא הלך בדיבור לעצמך, נסו לחשוב על פתרון אחר. תמיד תשאפו להשתפר ולייעל את הכוחות שלכם למקומות הנכונים.

ללכת למועד א' גם אם לא מוכנים כדי לראות איך הבחינה בנויה- חבל לפספס מועד, לא? גם אם תכשלו זה לא משנה כי ממילא תכננתם לגשת למועד ב'. חבל על השעתיים האלו שיכולתם לדעת איך להצליח במקום עוד זמן שינה או כמה עמודים בסיכום.

סריקת מחברות במודל/חשיפת מבחנים- הרגע לדעת מה לא עשיתם נכון. נצלו אותו.