חג הסיגד

חג סיגד שמח!

היי, קוראים לי שירה מסלה ואני סטודנטית שנה א' בפקולטה למשפטים ורכזת אוכלוסיות במחלקת מעורבות החברתית באגודת הסטודנטים והסטודנטיות. 

בקרוב נציין באוניברסיטה את אחד מחגיה של קהילת ביתא ישראל, חג הסיגד, שאותו חגגו יהודי אתיופיה במשך מאות שנים. ביום זה היו היהודים באתיופיה עולים על הר גבוה באזורם, באופן המדמה את מעמד הר סיני, צמים ומתפללים ליום בו יעלו לירושלים. 

בשנת 1977, הכריז מנחם בגין, ראש ממשלת ישראל דאז "הביאו לי את יהודי אתיופיה". הורי עלו ארצה בשנת 1984, במסגרת 'מבצע משה', שקיבל את שמו בשל הדמיון הרב בינו לבין יציאת מצרים. באישון לילה, הם ועוד רבים, יצאו מביתם שבכפר כשברשותם כמות קצובה של מים ומזון, אל ירושלים של זהב, של נחושת ושל אור. ההליכה תחת השמש הקופחת של מדברות סודאן וקור האימים בלילות, ארכה ימים רבים, אך לא שברה את רוחם של הצועדים. ההליכה במדבר גבתה את חייהם של רבים, שמתו כתוצאה ממחסור במים ומזון, ממחלות ומירי של חיילי המשטר. גם מקרי האונס, השוד והביזה פקדו את הצועדים. מחנות ההמתנה הארורים בסודן, שלא ידעו הומניטריות מה היא, גבו גם הם את חייהם של יהודים רבים. בסופו של אותו מסע, הגיעו הורי לישראל ולירושלים. 

שאלתי את אבי לא מזמן: 'אבא, כיצד קם אדם באישון לילה ומתחיל ללכת'? 'לאן חשבתם שאתה הולכים'? אבי השיב: 'את הדרך לא ידענו, אבל ידענו דבר אחד-שבסוף המסע הקשה הזה, אנחנו נגיע לירושלים!'. המסע שעשו הורי לימד אותי ואת שני אחיי את השיעור החשוב ביותר בחיינו-שאין דבר העומד בפני החלומות שלנו. חלפו 34 שנים מאז אותו מסע, אך עבור רבים הוא עדיין לא תם.  

ב-05.11, יום שני, נקיים את ערב חג הסיגד בקמפוס. במסגרת ערב זה יוקרן הסרט 'חלום ירושלים', המספר את סיפור העלייה מפי עדויות העולים ונשמע הרצאה מפי עו"ד והאקטיביסטית שלומית ברהנו (כוכבת הסדרה 'ארץ לבנה', חברה בוועדת פלמור בכנסת-היחידה למאבק בגזענות נגד יוצאי אתיופיה, עוזרת פרלמנטרית לשעבר של יושב ראש האופוזיציה בוז'י הרצוג וכן חברת פורום משותף למאבק בגזענות). אני מזמינה את כולכם ואת כולכן לבוא ולשמוע, להיחשף ולהכיר. בסופו של יום, זו ההיסטוריה של כולנו.                                                                         

באירוע אנו נגיש גם בופה מסורתי, כך שיהיה גם טעים. 

מצפה לראותכם ולראותכן.

שירה, רכזת אוכלוסיות. 


ב-05.11 נחגוג יחד את חג הסיגד יחד באוניברסיטה.

לו"ז הערב: 

16:00 כינוס וכיבוד

16:30 דברי פתיחה

17:00 צפייה בסרט "חלום ירושלים" ודברים מפי הבמאי מר מני אליאס

18:00 הרצאה של עו"ד שלומית בהרנו

19:00 סיום משוער